Władza rodzicielska

Czym jest władza rodzicielska?

Dziecko pozostaje aż do pełnoletności pod władzą rodzicielską.

Tytułem wstępu należy wskazać, iż władza rodzicielska nie jest tożsama z zagadnieniem związanym z kontaktami z dzieckiem. Ograniczenie, zawieszenie bądź pozbawienie władzy rodzicielskiej nie sprawia, że rodzic nie ma prawa do utrzymywania kontaktów z dzieckiem.

Zgodnie z kodeksową definicją, władza rodzicielska obejmuje w szczególności obowiązek i prawo rodziców do wykonywania pieczy nad osobą i majątkiem dziecka oraz do wychowania dziecka, z poszanowaniem jego godności i praw. Rodzice są przedstawicielami ustawowymi (reprezentantami dziecka). Jeżeli dziecko pozostaje pod władzą rodzicielską obojga rodziców, każde z nich może działać samodzielnie jako przedstawiciel ustawowy dziecka. Rodzice powinni tak sprawować władzę rodzicielską, aby wszystkie ich poczynania były zgodne z dobrem dziecka.

Zasadą jest, iż władza rodzicielska przysługuje obojgu rodzicom. Od tej zasady są jednak wyjątki. Władza rodzicielska może zostać ograniczona, zawieszona bądź nawet odebrana.

Ograniczenie, zawieszenie, pozbawienie władzy rodzicielskiej

Ograniczenie władzy rodzicielskiej następuje na wniosek jednego z małżonków, jeśli po rozwodzie rodzice nie są w stanie wypracować wspólnego zdania w zakresie kluczowych dla dziecka kwestii.

Zawieszenie następuje w razie przemijającej przeszkody w wykonywaniu władzy rodzicielskiej, takiej jak np.: pobyt rodzica w więzieniu, wyjazd rodzica za granicę.

Z kolei pozbawienie rodzica władzy rodzicielskiej następuje, gdy:

  1. władza rodzicielska nie może być wykonywana z powodu trwałej przeszkody (np. zaginięcie rodzica, wyjazd na stałe rodzica za granicę
  2. rodzice nadużywają władzy rodzicielskiej (wykorzystywanie dziecka do pracy, wykorzystywanie dziecka do uprawiania przestępczego procederu)
  3. rodzice w sposób rażący zaniedbują swoje obowiązki względem dziecka, sąd opiekuńczy pozbawia ich władzy rodzicielskiej (uzależnienie od alkoholu, narkotyków, brak dbania o podstawowe potrzeby dziecka, uchylanie się od świadczeń alimentacyjnych, uprawianie przestępczego procederu).

W całej procedurze związanej z władzą rodzicielską Sąd powinien kierować się przede wszystkim dobrem dziecka oraz interesem społecznym, a nie interesem jednego czy obojga rodziców.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat wyżej opisanego zagadnienia., zapraszamy do kontaktu z Kancelarią.

Najnowszy wpis na blogu:

Umów się na niezobowiązującą rozmowę

    Imię *
    Adres e-mail *
    Telefon *
    Wiadomość
    Dołącz pliki (opcjonalnie)
    Maksymalny rozmiar: 20MB. Dozwolone formaty: pdf, jpg, png, zip.
    Menu