Podział majątku

Na czym polega podział majątku?

Z chwilą zawarcia małżeństwa powstaje między małżonkami wspólność majątkowa.

Wspólność majątkowa obejmuje głównie ten majątek, który został nabyty w czasie trwania małżeństwa przez oboje małżonków lub przez jednego z nich. Należą do niego m.in.: pobrane wynagrodzenie za pracę i dochody z innej działalności zarobkowej każdego z małżonków, dochody z majątku wspólnego, jak również z majątku osobistego każdego z małżonków; środki zgromadzone na rachunku otwartego lub pracowniczego funduszu emerytalnego każdego z małżonków.

Z kolei do majątku wspólnego nie zalicza się tych dóbr, które należą do majątku osobistego każdego z małżonków. Są to m.in. przedmioty nabyte przed zawarciem małżeństwa, a także otrzymane również w czasie trwania małżeństwa darowizny, zapisy lub spadki.

Umowa majątkowa

Małżonkowie mogą wspólność ustawową rozszerzyć lub ograniczyć. Małżonkowie mogą również ustanowić rozdzielność majątkową, która skutkować będzie tym, że każdy z nich będzie posiadał swój własny, odrębny majątek. Umowa majątkowa małżeńska zawarta przez małżonków może być w każdym czasie przez nich zmieniona albo rozwiązana. Rozdzielność majątkowa skutkuje tym, że małżonkowie nie mają wspólnego majątku małżeńskiego i każdy z nich dysponuje swoim własnym, odrębnym majątkiem.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat wyżej opisanego zagadnienia., zapraszamy do kontaktu z Kancelarią. Udzielimy Tobie kompleksowej porady prawnej oraz poprowadzimy sprawę dotyczącą podziału majątku.

Najnowszy wpis na blogu:

Umów się na niezobowiązującą rozmowę

    Imię *
    Adres e-mail *
    Telefon *
    Wiadomość
    Dołącz pliki (opcjonalnie)
    Maksymalny rozmiar: 20MB. Dozwolone formaty: pdf, jpg, png, zip.
    Menu