Kodeksowo rzecz ujmując alimenty są to regularne, obowiązkowe świadczenia najczęściej na rzecz członków rodziny (niekoniecznie na rzecz dziecka), polegające na dostarczaniu środków utrzymania, a w miarę potrzeby także środków wychowania.
Najczęściej o alimenty występują ci małżonkowie, którzy są w trakcie lub po rozwodzie i pod których opieką są dzieci, w szczególności w sytuacji, w której drugi z rodziców unika bądź uchyla się od partycypowania w kosztach utrzymania swojego dziecka.
Obowiązek alimentacyjny nie wygasa po ukończeniu pełnoletności przez dziecko. Przesłanką ustania obowiązku alimentacyjnego jest sytuacja, gdy uprawniony do pobierania alimentów jest w stanie samodzielnie się utrzymać. W przypadku dzieci jest to moment, kiedy dziecko może podjąć pracę zarobkową. Nie zawsze więc obowiązek alimentacyjny wygasa po ukończeniu pełnoletności przez dziecko.
Należy pamiętać również, że zasądzona przez sąd wysokość alimentów może zostać zmieniona: zarówno na kwotę wyższą, jak i niższą. Alimenty mogą również zostać całkowicie uchylone.
W celu uregulowania kwestii alimentów (przyznania alimentów, zmiany ich wysokości bądź ich uchylenia) należy złożyć pozew o alimenty w sądzie rejonowym.