Intercyza, a mówiąc językiem prawniczym, umowa majątkowa małżeńska to nic innego, jak porozumienie małżonków, na mocy którego modyfikacji ulega ustawowa wspólność majątkowa.
Ustawowa wspólność małżeńska
Zasadą jest, że po zawarciu związku małżeńskiego powstaje ustawowa wspólnota małżeńska. Oznacza to, że wszystkie dobra nabyte w trakcie trwania tej wspólnoty należą do majątku wspólnego. Powyższa zasada ma również zastosowanie do prawa majątkowego oraz zadłużenia małżonków, bez znaczenia, czy zostały zaciągnięte przez jednego, czy oboje z nich. Wyjątkiem od powyższej zasady są przedmioty, które stanowią majątek osobisty małżonka, nawet jeżeli zostały nabyte w trakcie trwania małżeństwa.
Umowa małżeńska nazywana intercyzą może zostać podpisana przed zawarciem związku małżeńskiego, jak i po.
Umowa małżeńska nazywana intercyzą może zostać podpisana przed zawarciem związku małżeńskiego, jak i po. W pierwszym przypadku należy pamiętać, że umowa powinna zostać podpisana najpóźniej na dzień przed planowanym ślubem. Jeżeli małżonkowie zdecydowali się na zawarcie umowy małżeńskiej po ślubie muszą pamiętać, że zaczyna ona obowiązywać dopiero od chwili jej podpisania. Zatem, w sytuacji, gdy zadłużenie powstało przed podpisaniem intercyzy, małżonkowie będą odpowiadać wspólnie za powstałe długi.
Intercyza- rodzaje
Polskie przepisy przewidują kilka rodzajów umów majątkowych, mianowicie:
1. Umowa, która wprowadza rozdzielność majątkową.
2. Umowa, która wprowadza rozdzielność majątkową z wyrównaniem dorobków.
3. Umowa, która rozszerza wspólność majątkową.
4. Umowa, która ogranicza wspólność majątkową.
5. Umowa, która przywraca wspólność majątkową (rozwiązanie umowy).
Strony umowy muszą pamiętać, że umowa majątkowa małżeńska dla swojej skuteczności powinna zostać zawarta w formie aktu notarialnego za obopólną zgodą.
W celu uzyskania szczegółowych informacji dotyczących intercyzy, zapraszamy do kontaktu.