Udostępnij:

Blog

Podział majątku wspólnego

Po zawarciu związku małżeńskiego powstaje ustawowa wspólnota majątkowa. Wszystkie dobra materialne (z pewnymi wyjątki), które zostały nabyte przez małżonków po ślubie wchodzą w skład majątku wspólnego. W przypadku rozwodu powstaje konieczność sprawiedliwego podział wszystkich dóbr pomiędzy małżonków.

Co wchodzi w skład majątku wspólnego?

Zasadą jest, że z chwilą zawarcia związku małżeńskiego z mocy ustawy powstaje wspólność majątkowa, która obejmuje dobra nabyte w trakcie jej trwania. Bez znaczenia, czy składniki te zostały nabyte przez jednego z małżonków, czy przez oboje. Przepisy powszechnie obowiązujące precyzują, że do majątku wspólnego należą w szczególności: pobrane wynagrodzenia za pracę i dochody z innej działalności zarobkowej każdego z małżonków, dochody z majątku wspólnego, jak również z majątku osobistego każdego z małżonków, środki zgromadzone na rachunku otwartego lub pracowniczego funduszu emerytalnego każdego z małżonków.

Z chwilą zawarcia związku małżeńskiego z mocy ustawy powstaje wspólność majątkowa, która obejmuje dobra nabyte w trakcie jej trwania.

Jakie składniki zatem nie wchodzą do majątku wspólnego? Powyższą kwestię regulują przepisy Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, które mówią, że do majątku osobistego każdego z małżonków należą: przedmioty majątkowe nabyte przed powstaniem wspólności ustawowej, przedmioty majątkowe nabyte przez dziedziczenie, zapis lub darowiznę, chyba że spadkodawca lub darczyńca inaczej postanowił, prawa majątkowe wynikające ze wspólności łącznej podlegającej odrębnym przepisom, przedmioty majątkowe służące wyłącznie do zaspokajania osobistych potrzeb jednego z małżonków, prawa niezbywalne, które mogą przysługiwać tylko jednej osobie, przedmioty uzyskane z tytułu odszkodowania za uszkodzenie ciała lub wywołanie rozstroju zdrowia albo z tytułu zadośćuczynienia za doznaną krzywdę, wierzytelności z tytułu wynagrodzenia za pracę lub z tytułu innej działalności zarobkowej jednego z małżonków, przedmioty majątkowe uzyskane z tytułu nagrody za osobiste osiągnięcia jednego z małżonków, prawa autorskie i prawa pokrewne, prawa własności przemysłowej oraz inne prawa twórcy, przedmioty majątkowe nabyte w zamian za składniki majątku osobistego, chyba że przepis szczególny stanowi inaczej.

Podział majątku wspólnego- sposoby

Jedną z konsekwencji, z którymi muszą się liczyć małżonkowie w przypadku rozwodu jest konieczność przeprowadzenia podziału majątku wspólnego. Podziału majątku można dokonać na dwa różne sposoby. Pierwszy z nich, znacznie prostszy, to porozumienie małżonków co do samego podzielenia wspólnych dóbr. Odbywa się to poprzez zawarcie umowy pomiędzy małżonkami, w której to sami zainteresowani dzielą się składnikami majątku. Nierzadko jest to jednak niemożliwe ze względu na mnogość składników majątku lub ze względu na spór między małżonkami.

Drugim sposobem podziału majątku jest postępowanie sądowe, w którym to sąd podejmuje decyzję o podziale majątku. Sądowy podział majątku może być przeprowadzony wraz z postępowaniem rozwodowym lub, jako odrębne postępowanie wytoczone po orzeczonym rozwodzie. Pierwszy sposób zazwyczaj praktykowany jest tylko w przypadku, gdy małżonkowie nie dysponują wieloma składnikami majątku.

Sądowy podział majątku może zakończyć się na trzy sposoby: 1. przyznanie dóbr małżonkom zgodnie z ich wkładem w powstanie tego majątku. 2. przyznanie przedmiotów tylko jednemu małżonkowi z obowiązkiem spłaty. 3. zarządzenie sprzedaży składników i podział otrzymanych pieniędzy.

Wielkość udziałów

Zasadą jest, że każdemu z małżonków przysługuje równa część majątku. Od tego założenia są jednak wyjątki. Każdy z małżonków może starać się udowodnić przed sądem, że miał większy udział w tworzeniu majątku wspólnego lub, że drugi z małżonków przyczynił się do znacznego zaniżenia wartości wspólnych dóbr. Jeżeli zatem powstały ważne powody oraz jeżeli zostało wykazane przed sądem, że istnieje wyraźna różnica w stopniu przyczynienia się do powstania majątku, sąd może orzec nierówne udziały.

W celu uzyskania szczegółowych informacji dotyczących podziału majątku, zapraszamy do kontaktu.

Udostępnij:

Podobne wpisy:

Jesteś zainteresowany ofertą? Napisz do nas. Oddzwonimy.

    Imię *
    Adres e-mail *
    Telefon *
    Wiadomość
    Dołącz pliki (opcjonalnie)
    Maksymalny rozmiar: 20MB. Dozwolone formaty: pdf, jpg, png, zip.
    Menu